29.05.2020r.
Zadania
Podsumujmy ten tydzień: rozmawialiście o mamie i tacie. Ty oraz mama, tata, babcia, dziadek, brat, siostra to razem RODZINA. Nie każde dziecko ma wszystkie te osoby razem. Nie każde dziecko ma też brata albo siostrę, ale takie osoby, jeśli je mamy – stanowią naszą rodzinę. Do niej należą również wujkowie i ciocie (kiedyś wujem i ciocią nazywano rodzinę mamy, a ze strony taty to byli stryjowie i stryjenki), a ich dzieci to nasi kuzyni.
Popatrz na ilustracje i opowiedz kim są przedstawione na nich osoby.
A potem wykonaj polecenie z kart K22.
A na dodatek – wierszyk. Może, jeśli mama pozwoli – to kawałek tego czegoś przepysznego, o czym mowa jest w wierszu – dostaniesz na poobiedni deser? Ale musisz odpowiedzieć na pytanie: kto przyszedł do chłopca z wiersza i co przyniósł? Powodzenia!
karty pracy
zapach czekolady
28.05.2020r.
27.05.2020r.
Zadania
Zostańmy przy opowieściach o rodzinie i porozmawiajmy o Tacie. Ale najpierw poproś mamę o przeczytanie opowiadania: Portret taty (zał. ). Spróbuj odpowiedzieć na pytania: Dlaczego dzieci zainteresowały się tatą Bartka? Kim on okazał się być? A jaki zawód ma Twój tata?
A teraz obejrzyj kolorowanki i wybierz sobie tą, którą chciałbyś pomalować. Postaraj się zrobić to starannie, żeby podobała się tacie. A w trakcie malowania posłuchaj wierszyka (zał. na www)
portret taty
jak rysować tatę
kolorowanki
26.05.2020r.
Zadania
Hej, to właśnie dzisiaj najpiękniejsze święto! Dzień Mamy! Jeśli wczoraj udało Wam się narysować Jej portret, to dzisiaj bajka, a potem…? A potem pójdźcie z tatą (jeśli tata pracuje – to z mamą) na łąkę i zbierzcie łąkowe kwiaty w piękny bukiecik. Dajcie go mamie po powrocie razem z namalowanym portretem. Nie zapomnijcie mooocno mamusi przytulić…
zajączek z rozbitego lusterka
25.05.2020r.
22.05.2020r.
21.05.2020r.
20.05.2020r.
19.05.2020r.
18.05.2020r.
15.05.2020r.
Zadania
Julian Tuwim – Wszyscy dla wszystkich
Murarz domy buduje,
Krawiec szyje ubrania,
Ale gdzieżby co uszył,
Gdyby nie miał mieszkania?
A i murarz by przecie
Na robotę nie ruszył,
Gdyby krawiec mu spodni
I fartucha nie uszył.
Piekarz musi mieć buty,
Więc do szewca iść trzeba,
No, a gdyby nie piekarz,
Toby szewc nie miał chleba.
Tak dla wspólnej korzyści
I dla dobra wspólnego
Wszyscy muszą pracować,
Mój maleńki kolego.
- Posłuchajcie wiersza i spróbujcie powiedzieć, kim jest krawiec? Co robi? Jeśli nie wiecie – poproście dorosłych o wyjaśnienie tego słowa, a także słów: murarz, szewc i piekarz. Jakie zawody oni wykonują? Co robią? Czy z efektami ich pracy spotykamy się często, czy rzadko?
- A teraz posłuchajcie tekstu raz jeszcze i patrząc na siebie powiedzcie, kto mógł wykonać rzeczy, w które jesteście ubrani? A jak się nazywa ktoś, kto zbudował dom/ blok, w którym mieszkacie? Kto upiekł dla Was chleb i bułeczki? A może wiecie jak się nazywa ktoś, kto wyhodował pomidorka, ogóra i rzodkiewki?
- Zapytajcie mamę, tatę, dziadka, babcię jak nazywa się zawód, który oni wykonują?
zagadki