DZIEJE PRZEDSZKOLA
Przedszkole nr 17 IKAREK ( do sierpnia 2005 wojskowe Przedszkole nr 149) powstało na bazie istniejącej placówki jedno oddziałowej, mieszczącej się w małej willi, niezabezpieczającej miejsc coraz liczniej przybywającym rodzinom.
Obecny obiekt został oddany do użytku w marcu 1971 roku. Pracą w nim przez wiele lat kierowała pani
Leokadia Zaremba.
Do tradycji weszło organizowanie imprez z okazji: Święta Lotnictwa, Dnia Wojska Polskiego, Święta Górnika, Dnia Nauczyciela. Serdecznie zapraszano i goszczono babcie i dziadków naszych milusińskich. Oczom mieszkańców osiedla pojawiały się barwne korowody dzieci maszerujących z Marzanną.
Bliskie kontakty nawiązywano ze Szkołą Podstawowa nr 53, do której szli Starszacy, zawsze hucznie żegnani przez pozostających kolegów z młodszych grup. Dzięki życzliwości dowództwa JW 1156 dzieci miały możliwość być częstymi gośćmi Kina Garnizonowego, w którym z wielką radością spotykały się z bajkowymi przyjaciółmi.
Od samego początku istnienia naszej placówki, duży nacisk kładziono na: poznawanie za pomocą baśni i legend najdawniejszej historii naszego miasta i kraju. Dzieci podziwiały wytwory pracy ludzi oraz pomniki dawniejszej i późniejszej historii. Mottem przewodnim tamtych czasów były słowa: “Tworzymy w sobie model człowieka, który chce żyć, uczyć się i bawić tu, na tej ziemi, gdzie przed laty spotkali się Lech, Czech i Rus i na pamiątkę tego wydarzenia miejsce to nazwano Poznaniem”. W trzynaście lat po oddaniu do użytku tego obiektu, przedszkole otrzymało nazwę: “Orle Gniazdo”. W związku z tym podniosłym wydarzeniem zachowały się liczne pamiątki, które są przechowywane w przedszkolnej kronice.
Jak głosi legenda: “tutaj, pośród lasów i łąk, w dość znacznym oddaleniu od gwaru miasta, które swą nazwą sięga do chwili spotkania się Lecha, Czecha i Rusa, w niewielkim oddaleniu od miejsca, gdzie pradziad Lech, zamroczony pięknem otaczającej go przyrody zdecydował, że tu osiądzie ze swa drużyną, by w miejscu, gdzie wzniósł się w górę godny, dumny biały orzeł, na tle czerwienią zachodzącego słońca rodzili się, śmiali, dzielni, dumni i godni jak ten orzeł ludzie.
W wiele lat później – z tego miejsca wznoszą się w niebo dumne, tym razem srebrne, żelazne ptaki i strzegą naszego nieba i ziemi, by nie zagroził nam wróg. Strzegą tych wszystkich, którzy tworzą i pracują, uczą się i odpoczywają, a także tych, którzy tak jak przedszkolacy dopiero rozpoczynają trudną sztukę życia”.
Wzmianka w lokalnej prasie o nadaniu imienia “Orle Gniazdo” Przedszkolu nr 149.
Tablica upamiętniająca nadanie imienia przedszkolu “Orle Gniazdo”
Widok na tablicę pamiątkową znajdującą się od frontu budynku.
Przyjmowanie gratulacji przez ówczesną dyrektorkę panią Annę Targońską.
Odsłonięcie tablicy pamiątkowej przez przedstawiciela wojska.
Przedszkolacy biorący udział w uroczystości.
Pracownicy przedszkola i zaproszeni na uroczystości.
Gratulacje składane przez przedstawiciela wojska na ręce dzieci.
Wpisy do księgi pamiątkowej.
Dzieci ze wszystkich grup biorący udział w uroczystości.
Dzieci z rewizytą w jednostce wojskowej.
Podziwianie Izby Pamięci Narodowej w Klubie Garnizonowym.
W związku z przekształceniem jednostki wojskowej w bazę NATO, na nasze osiedle przyprowadzało się coraz więcej ludzi, a gmach przedszkola nie mógł pomieścić stale przybywających nowych podopiecznych. W 1992 roku została utworzona filia przedszkola. Mieściła się ona nie opodal, w dwu piętrowym bloku, zajmując połączone ze sobą dwa mieszkania. Uczęszczały do niej dzieci z grupy sześciolatków i pięciolatków. Niestety nadchodzący niż demograficzny i stale rosnące koszty utrzymania sprawiły, że względy finansowe przeważyły nad dobrem dzieci, które przeniesiono do budynku głównego, a filię w 2001 roku zlikwidowano. Obecnie w przedszkolu znajduje się pięć oddziałów – 120 dzieci.